Obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Wojniczu

2019-05-09 00:00
Obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Wojniczu

3 maja 2019 roku podczas uroczystości zorganizowanych na Wojnickim Rynku obchodziliśmy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) i pierwsza w Europie nowoczesna ustawa zasadnicza, regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Wszystko odbyło się zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Całość uroczystości prowadziła nasza uczennica Natalia Hajdo wraz z reprezentantami klas mundurowych – poczet flagowy i poczet sztandarowy.  Był uroczysty przemarsz, złożenie wieńców przez delegacje urzędów, stowarzyszeń i szkół, występy uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Wielkiej Wsi, wychowanków GOK – u uczęszczających na zajęcia nauki gry na instrumentach klawiszowych w Biadolinach Radłowskich, orkiestry dętej, oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Mimo kiepskiej pogody w uroczystości wzięła udział bardzo liczna grupa mieszkańców.