Obóz klasy II LO Straży Granicznej - Bieszczady 2019

2019-06-19 00:00
Obóz klasy II LO Straży Granicznej - Bieszczady 2019

W dniach od 10 do 14 czerwca 2019 r. uczniowie klasy II LO Straży Granicznej przebywali na obozie szkoleniowym w Cisnej w Bieszczadach. Jego zadaniem było poznanie   specyfiki ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej z Ukrainą. W tym celu odwiedzili trzy placówki Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Stuposianach, Czarnej i Ustrzykach Górnych, gdzie zapoznali się ze stosowanym sprzętem i  warunkami pracy każdej z nich. Wraz z tamtejszymi funkcjonariuszami uczestniczyli też w kilkugodzinnych patrolach szkoleniowych  wzdłuż Sanu, w terenie pagórkowatym  i w wysokich górach . Poruszali się w trudnym,  często zalesionym terenie, w szybkim tempie, w zmiennych warunkach pogodowych, w bezpośredniej styczności z granicą ukraińską. Dodatkowo mieli okazję przyjrzeć się pracy psa obronno-tropiącego. Były też inne atrakcje takie jak bunkier kolejowy z czasów II Wojny Światowej w Stępinie, zapora i zalew soliński oraz same Bieszczady ze swoją trudną historią, architekturą i niezapomnianymi krajobrazami. Na koniec odbyło się tradycyjne podsumowanie obozu przy ognisku.

Obóz zorganizował i poprowadził Pułkownik Andrzej Ziobrowski. Koszty pobytu uczestnikom częściowo zrefundowała szkoła.