Maturzyści 3LO, 4TLŻ na Jasnej Górze 20.09.2019r.

2019-09-23 00:00
Maturzyści 3LO, 4TLŻ na Jasnej Górze 20.09.2019r.

Ponad tysiąc maturzystów diecezji  tarnowskiej przybyło w piątek, 20 września, na Jasną Górę. Jest to pierwsza w tym roku szkolnym diecezjalna grupa uczniów, która zawierzała Maryi Jasnogórskiej swój egzamin dojrzałości.

Wraz z młodzieżą do częstochowskiego sanktuarium przybył bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diec. tarnowskiej.
„To jest dobra młodzież – stwierdza ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Na tym etapie maturalnym jest pewien niepokój, jest obawa, jak uda się matura, co dalej, czy uda się dostać na wymarzony kierunek studiów, czy uda się zdobyć zaraz po maturze pracę, która ich interesuje, te dylematy są uniwersalne i one zawsze się pojawiają, co roku są podobne, chociaż teraz wydaje się, że ta obawa, że nie będzie pracy jest o wiele mniejsza. Widać tą pewność wśród tej młodzieży, że ta przyszłość rysuje się spokojniej, niż to miało miejsce kilka, kilkanaście lat wcześniej”.

„Jasna Góra jest tak szczególnym miejscem, że to miejsce przyciąga, Matka Boża przyciąga – mówi ks. Lelito - Trudno tutaj nie przyjechać. Jak zapytałem młodzież na spotkaniu, kto z nich jest tutaj pierwszy raz, okazało się, że tylko jedna piąta, jedna szósta z nich wszystkich. Pozostali pielgrzymują, i z pielgrzymką pieszą i w innych sytuacjach życiowych”.

Młodzież maturalna modliła się podczas Mszy św. odprawionej w południe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Salaterski. Słowa powitania skierował o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

Do południa w Sali o. Kordeckiego młodzież uczestniczyła w spotkaniu z ks. Krzysztofem Ciebieniem, diecezjalnym duszpasterzem akademickim z Tarnowa.