Wiceminister Obrony Narodowej

2022-01-29 00:00
Wiceminister Obrony Narodowej

W dniu 25 stycznia 2022 r. szkołę odwiedził Wiceminister Obrony Narodowe Marcin Ociepa, który zapoznał się ze strukturą, historią oraz funkcjonowaniem szkoły średniej zwłaszcza ze specyfiką  kształcenia klas mundurowych.  Pan Minister spotkał się młodzież klas mundurowych.

Wizyta była odpowiedzią na starania szkoły i Powiatu Tarnowskiego o utworzenie Oddziałów Przygotowania Wojskowego i uzyskanie tytułu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, których Patronem jest Ministerstwo Obrony Narodowej.

Otrzymanie takiego certyfikatu znacznie zwiększyłoby możliwości edukacyjne szkoły, oraz sprawiłoby, iż wojnicka szkoła weszłaby w szeregi elitarnych szkół kształcących przyszłych żołnierzy w Polsce. Byłoby to wielkie wyróżnienie oraz zaszczyt dla społeczności szkolnej.

Minister przedstawił również różne projekty, w które zaangażowany jest resort Obrony Narodowej, a przede wszystkim te, dotyczące placówek edukacyjnych uczestniczących w realizacji jednolitego, kompleksowego i przede wszystkim spójnego z wymogami wojskowymi programu nauczania, którego efektem są realne korzyści płynące zarówno dla społeczeństwa, uczniów jak również szkoły. Docelowym programem dla szkół prowadzących klasy o profilu wojskowym będą „Oddziały Przygotowania Wojskowego”, który wystartował 1 września 2020r.

Podczas spotkania poruszono również temat zakupu strzelnicy kontenerowej, z której mogliby korzystać uczniowie klas mundurowych szkół średnich, jak również służby mundurowe, a w przyszłości również jednostki obrony terytorialnej oraz organizacje paramilitarne.

W spotkaniu udział wzięli udział Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń, Prezes Zakładów Mechanicznych Henryk Łabędź, były poseł Michał Wojtkiewicz, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A Grzegorz Kądzielawski,  jak również Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk Marcin ŻAL oraz przedstawiciel WKU w Tarnowie.