Wycieczka zawodowa grafików

2023-06-14 00:00
Wycieczka zawodowa grafików

W dniu 12.06.23 nasi uczniowie klasy 1TG Technikum Graficznego udali się na wycieczkę na krakowską uczelnię artystyczną ASP, gdzie zwiedzali liczne pracownie wydziału Malarstwa i Rzeźby. Obecnie na ASP Kraków trwa Wystawa Końcoworoczna 2023, na której studenci wielu kierunków prezentują swoje prace.

Po pracowniach Wydziału Malarstwa naszą grupę młodzieży oprowadzał dr hab. Janusz Matuszewski, prof. Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Dziękujemy za ciepłe przyjęcie naszej młodzieży, a może przyszłych studentów ASP...?

W ramach lekcji zawodowych 2 grupa uczniów z klasy 1 Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej udała się do Pracowni Sitodruku w Krakowie.
Uczniowie poznawali zasady powstawania tej techniki. Młodzież na warsztatach pod okiem pani instruktor samodzielnie wykonywała druk na koszulkach, torbach płóciennych i papierze. Technika sitodruku jest bardzo popularną techniką w poligrafii.
Sitodruk, inaczej serigrafia, to technika druku w której formą jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę na papier lub tkaninę.
Technika sitodruku na Dalekim Wschodzie znana jest już od tysięcy lat. Za twórców sitodruku uznaje się Japończyków, którzy tą metodą ozdabiali kimona.
W połowie XX wieku sitodruk rozpowszechnił się w Europie.