Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

ERASMUS+

Projekt „Mobilność zawodowa – praktyka i międzynarodowa nauka”
współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus +.

19 kwietnia 2017 r. uczennice z klas Technikum Logistycznego, Technikum Hotelarskiego, Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Architektury Krajobrazu wyjechały na miesięczne praktyki do Niemiec. To już druga grupa, która pozytywnie przeszła procedurę rekrutacyjną. Tradycyjnie wyjazd poprzedzony był tzw. spotkaniem mentalnym, podczas którego przedstawiciel firmy Siegmundsburger Werraquelle Haus – głównego niemieckiego partnera w projekcie Erasmus +, w obecności tłumacza i asystenta  ds. projektów w Polsce spotkali się z uczennicami oraz ich rodzicami, celem przedstawienia szczegółów odbywanych praktyk. Rodzice zostali uspokojeni, a dziewczyny doinformowane – w końcu miesiąc, to dużo czasu, a obce miejsca i ludzi lepiej wcześniej poznać, choćby z opowiadań i zdjęć.

Podróż do Niemiec przebiegła spokojnie, a w ramach pierwszej z wielu atrakcji uczennice zwiedziły Drezno. Pierwszą noc u naszych zachodnich sąsiadów, praktykantki spędziły w Scheibe Alsbach, a następnie zostały rozwiezione do miejsc, w których miały odbywać praktykę.

Dziewczyny podczas pobytu były w ciągłym kontakcie z kierownikiem ds. kształcenia zawodowego, ponadto nad prawidłowym przebiegiem praktyk czuwały opiekujące się uczennicami panie germanistki. Zdjęcia i obszerne opisy z każdego dnia obrazowały jak bardzo są zadowolone z wyjazdu.

Patrycja, Ania, Paulina i Patrycja odbywały praktykę w Centrum Logistycznym Berka/Werra. Dziewczyny zgodnie stwierdziły, że praca do łatwych nie należy i ciągle uczą się czegoś nowego. Zadania, jakie wykonywały to m. in. komis jonowanie, jeżdżenie „paleciakiem” etykietowanie, prawidłowe układanie towaru na palecie, przepakowywanie towaru, foliowanie gotowych palet, czytanie zamówień w języku niemieckim, sklejanie pudełek, itp. To co ważne, to atmosfera, podejście personelu do praktykantek, wyrozumiałość i cierpliwość. A to, że praca ciężka – no cóż, witamy w świecie dorosłych.

Natalia i Kasia – nasze hotelarki – odbywały praktykę w Muhlhausen Brauhaus zum Lowen. Jak same zgodnie stwierdziły: wszystko było super. Hotel – przepiękny, szef – prawdziwy anioł – cierpliwy, uśmiechnięty, personel – cudowny. Wszyscy starali się pomóc dziewczynom, kiedy tego potrzebowały, przekazywali im jak najwięcej wiedzy, a wszystkiemu towarzyszyła wesoła, przyjazna atmosfera. No cóż – życzymy wszystkim takich doświadczeń zawodowych w dorosłym życiu.

Natalia i Wiola z Technikum Żywienia oraz Agnieszka i Karolina z Technikum Hotelarskiego trafiły na praktykę do Bad Liebenstein Kaiserhof, który znajduje się w miejscowości uzdrowiskowej. Hotel posiada bogatą ofertę usług dla gości i właśnie dzięki temu dziewczyny mogły zdobyć bogate doświadczenie i nauczyć się naprawdę wielu nowych rzeczy. Natalia i Wiola dbały o smaczne jedzonko, bo jak wiadomo – klient najedzony jest zadowolony, natomiast Agnieszka i Karolina z przepięknym polskim uśmiechem na ustach obsługiwały gości w restauracji oraz dbały o porządek w pokojach hotelowych. Wszystko fajnie, ale jak tam atmosfera w pracy? Bez zarzutu. Pracownicy uśmiechnięci, mili, służący pomocą. Nic dodać, nic ująć.

Miejsce pracy ostatniej grupy praktykantek to Frauenwald Waldhotel Rennsteighohe. Tutaj Gabriela i Faustyna, czyli hotelarki uczyły się swojego fachu pod okiem wykwalifikowanego i wyjątkowo sympatycznego personelu. Jak każdy wie, dobry hotelarz potrafi nie tylko zadbać o pokój, ale musi zrobić pyszne śniadanko, udekorować je, a czasem zanieś 10 talerzy jednocześnie. A to już sztuka. Natomiast Ewelina i Dominika dbały o rośliny i tereny zieleni otaczające hotel. Praca na zewnątrz bywa ciężka, to wie każdy, kto ma przed domem choćby małą rabatę. Ale pięknie przystrzyżony trawnik, wspaniale uformowane krzewy i wielobarwne kwiaty – to wszystko rekompensuje trud, zmęczenie i czasem bolący kręgosłup. Dziewczyny wielkie brawa za waszą pracę. Po wypełnieniu obowiązków w kuchni czekało pyszne jedzonko, przygotowane przez wspaniałego kucharza.

Praktyki to nie tylko praca. Dziewczyny zwiedziły wiele pięknych miejsc, m. in. Eisenach i znajdujący się w okolicy średniowieczny zamek Wartburg, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wspomniane już Drezno zachwyciło i urzekło swym pięknem, podobnie jak Erfurt. Po zakończonej pracy dziewczyny świetnie się bawiły grając w kręgle, bilard, monopoly, bądź zwiedzając okolicę.

Wspaniale spędzony miesiąc, zdobyta wiedza, poznani ludzie, uwiecznione na fotografiach miejsca – to niesamowita przygoda. Ten czas tak szybko minął, bo przecież dopiero co było zdenerwowanie przed wyjazdem, niepewność, może trochę strach, a teraz przykro się rozstać z tymi wszystkimi, którzy robili wszystko by dziewczyny czuły się jak w domu. Wielki ukłon i ogromne dziękujemy w stronę wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjazdu. To wspaniała przygoda. Polecamy!