Regulamin rekrutacji do Oddziału Przygotowania Wojskowego w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych
Jana Pawła II w Wojniczu
na rok szkolny 2023/2024
Rozdział I
Podstawa prawna
Niniejszy dokument został opracowany w oparciu o:
- Ustawę z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082, z 2022 r. poz. 655, 1079, 1116, 1383, 1700, 1730 i 2089 ze zmianami i z 2023 r. 185)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. z 2022 poz. 2431)
- Załącznik Nr 1 do zarządzenia Nr 5/23 Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 26 stycznia 2023 r. - Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych, tj.: liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia
i klasy wstępnej, o której mowa w art. 25 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe na terenie województwa małopolskiego na rok szkolny 2023/2024. - Statut Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu.
Rozdział II
Postanowienia ogólne
Postępowanie rekrutacyjne dotyczy rekrutacji do klas pierwszych Oddziału Przygotowania Wojskowego w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Licealnych im. Jana Pawła II w Wojniczu.
- O przyjęcie do klasy pierwszej mogą ubiegać się absolwenci 8 klasowej szkoły podstawowej, którzy:
- Posiadają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej
- Posiadają bardzo dobry stan zdrowia, potwierdzony zaświadczeniem lekarskim od lekarza rodzinnego,
- Uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej przeprowadzonych
w warunkach ustalonych przez Komisję Rekrutacyjną (szczegółowa punktacja – Regulamin Próby Sprawności Fizycznej).
Rozdział III
Komisja rekrutacyjna
W celu przeprowadzenia rekrutacji Dyrektor szkoły powołuje Komisję Rekrutacyjną, wyznacza jej przewodniczącego oraz określa zadania członków.
- Do zadań komisji rekrutacyjnej należy przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego zgodnie z regulaminem przy zachowaniu zasad poufności, a w szczególności:
- podanie informacji o warunkach rekrutacji,
- przeprowadzenie prób sprawności fizycznej,
- ogłoszenie listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik z prób sprawności fizycznej,
- ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych,
- ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły,
- sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
Rozdział IV
Zasady przyjmowania kandydatów do OPW w Wojniczu
Rekrutacja do OPW w Wojniczu prowadzona jest w oparciu o elektroniczny system naboru. Kandydat będący w ostatniej klasie szkoły podstawowej dokonuje rejestracji na stronie https://malopolska.edu.com.pl/Kandydat
- Kandydat ma możliwość wyboru 3 szkół - pierwsza szkoła jest tą, do której kandydat chce dostać się najbardziej. W obrębie danej szkoły kandydat może wybrać dowolną liczbę oddziałów.
- Po zakończeniu rejestracji kandydat jest zobligowany do wydrukowania wniosku, który podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego oraz kandydata zostaje dostarczony do szkoły pierwszego wyboru.
- Kandydat jest zobowiązany do zapoznania się i przestrzegania terminów dostarczania dokumentów, niezbędnych w procesie rekrutacji do ZSLiT w Wojniczu.
- Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego:
- Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 15 maja 2023 r. do 30 maja 2023 r.
- Pobranie skierowań na badania lekarskie do lekarza rodzinnego oraz dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o wynikach badania od 15 maja 2023r. – 30 maja 2023r.
- Przeprowadzenie przez komisję rekrutacyjną prób sprawności fizycznej w terminie
I termin: 02.06.2023r.
II termin: do 28 czerwca 2023r.
(UWAGA! – II termin przysługuje tylko tym kandydatom, którzy nie mogli uczestniczyć w I terminie próby sprawności fizycznej ze względów zdrowotnych i udokumentowali to zwolnieniem lekarskim do dnia 02.06.2023r.)
- Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik prób sprawności fizycznej do 16 czerwca 2023 r.
- Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do klasy I szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz możliwość złożenia nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zmianę szkół do których kandyduje od 23 czerwca 2023 r. do 10 lipca 2023 r.
- Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do klasy I szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczonych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności do 10 lipca 2023 r.
- Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych - 19 lipca 2023 r. do godz. 12.00
- Potwierdzenie woli przyjęcia do klasy I szkoły ponadpodstawowej, do której kandydat został zakwalifikowany w postaci przedłożenia:
- oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej;
- oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty; o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły
- Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych – 27 lipca 2023 r. do godz. 12.00.
Rozdział V
Przyznawanie punktów
W postępowaniu rekrutacyjnym uwzględnia się wyniki egzaminu ósmoklasisty, oceny z czterech przedmiotów na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (w zależności od typu szkoły i klasy), szczególne osiągnięcia kandydata do szkoły ponadpodstawowej oraz punkty uzyskane podczas próby sprawności fizycznej,
- w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku.
- Wynik egzaminu ósmoklasisty przedstawiony w procentach z języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35, natomiast z języka obcego przez 0,3.
- Szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:
- Ukończenie szkoły podstawowej z wyróżnieniem – 7 pkt.
- Uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty na podstawie zawartych porozumień:
- tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – 10 pkt.
- tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 pkt.
- tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 pkt.
- Uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
- dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – 10 pkt.
- dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 pkt.
- dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 pkt.
- tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – 7 pkt.
- tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 pkt.
- tytuł finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 3 pkt.
- Uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim, przeprowadzanym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty:
- dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 pkt.
- dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 pkt.
- tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 7 pkt.
- tytułu laureata konkursu interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 pkt.
- Uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy innych niż wymienione powyżej, artystycznych
i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły na szczeblu:
- międzynarodowym – przyznaje się 4 pkt.
- krajowym – przyznaje się 3 pkt.
- wojewódzkim – przyznaje się 2 pkt.
- powiatowym – przyznaje się 1 pkt.
W przypadku, gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych na tym samym szczeblu oraz
z tego samego zakresu, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie tego ucznia w tych zawodach, z tym, że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 pkt.
- Osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu – 3 pkt. (osiągnięcie musi być wpisane na świadectwie).
- W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na podstawie art.44zw ust.2 i art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty oceny
z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej , przelicza się na punkty, przy czym za uzyskanie z: - języka polskiego i matematyki oceny wyrażone w stopniu:
- celującym – przyznaje się 35 pkt.
- bardzo dobrym – przyznaje się 30 pkt.
- dobrym – przyznaje się 25 pkt.
- dostatecznym – przyznaje się 15 pkt.
- dopuszczającym – przyznaje się 10 pkt.
języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:
- celującym – przyznaje się 30 pkt.
- bardzo dobrym – przyznaje się 25 pkt.
- dobrym – przyznaje się 20 pkt.
- dostatecznym – przyznaje się 10 pkt.
- dopuszczającym – przyznaje się 5 pkt.
Rozdział VI
Warunki przyjęcia do OPW w Wojniczu
Do klasy I Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu będą przyjmowani kandydaci, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów, aż do wyczerpania miejsc.
- Wykaz przedmiotów, z których uzyskane na świadectwie oceny przelicza się na punkty:
4 letnie Liceum Ogólnokształcące - OPW |
- Przyjmuje się następującą liczbę punktów za poszczególne oceny na świadectwie:
- Celujący – 18 pkt.
- Bardzo dobry – 17 pkt.
- Dobry – 14 pkt.
- Dostateczny – 8 pkt.
- Dopuszczający - 2 pkt.
- W celu ustalenia listy danej klasy przeprowadza się ranking wyników kandydatów ubiegających się o przyjęcie do tej klasy.
- W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunki, o których mowa w Rozd. II pkt.3, niż liczba wolnych miejsc w oddziale, o których mowa w Rozd. II pkt. 2, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane wyniki prób sprawności fizycznej.
- W przypadku wyników równorzędnych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria:
- Wyniki egzaminu ósmoklasisty,
- Wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oceny z języka polskiego i matematyki oraz języka angielskiego i geografii,
- Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem,
- Szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:
- uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły, z wyjątkiem tytułu laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz tytułu laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim
- osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu.
- W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, na trzecim etapie postępowania rekrutacyjnego brane pod uwagę łącznie kryteria:
- wielodzietność rodziny kandydata
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie
- dzieci z rodzin wielodzietnych, rodzin niepełnych, sieroty, osoby przebywające w placówkach opiekuńczo – wychowawczych, osoby umieszczone w rodzinach zastępczych, uczniowie z niepełnosprawnością oraz uczniowie, których jedno z rodziców lub rodzeństwo jest niepełnosprawne,
- kandydaci o wyjątkowych zdolnościach, którzy mieli ustalony indywidualny program lub tok nauki,
- Do podania należy dołączyć:
- kwestionariusz osobowy (do pobrania w punkcie naboru lub na stronie internetowej szkoły w zakładce Rekrutacja),
- 2 fotografie (opisane z tyłu imieniem i nazwiskiem ucznia),
- zaświadczenie lekarza podstawowej opieki medycznej o braku przeciwwskazań zdrowotnych do przystąpienia do próby sprawności fizycznej oraz zgodę rodzica/opiekuna prawnego na udział w testach (do pobrania na stronie internetowej w zakładce Rekrutacja)
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
Od decyzji Komisji Rekrutacyjnej przysługuje odwołanie do Dyrektora Szkoły.
- Decyzja Dyrektora Szkoły w sprawie odwołania jest ostateczna.
- Pozostałe zasady nieuregulowane niniejszym dokumentem określają obowiązujące przepisy prawa oświatowego.