Wycieczka przedmiotowa z geografii

2024-03-06 00:00
Wycieczka przedmiotowa z geografii

Uczniowie klas drugiej i trzeciej liceum i technikum uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej z geografii do Niepołomic oraz Łaz.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od zwiedzenia Izby Leśnej, która jest bazą edukacyjną Nadleśnictwa Niepołomice. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania prelekcji na temat funkcjonowania tej formy ochrony przyrody, oglądali również eksponaty flory i fauny z terenu Puszczy Niepołomickiej oraz gabloty i tablice tematyczne. Dużą ciekawość wzbudziły przedmioty wykorzystywane do pracy w lesie, jak również informacje dotyczące pracy dla dobra przyrody i ochrony lasów.

Następnie, odwiedziliśmy Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne oraz Planetarium w Niepołomicach .Uczniowie uczestniczyli w prelekcji i pokazie astronomicznym . W Planetarium zaprezentowano zjawiska astronomiczne związane z wyglądem nieba gwiaździstego w różnych szerokościach geograficznych, ruchem planet i Słońca, fazami Księżyca oraz ruchem obrotowym Ziemi. Natomiast podczas prelekcji uczniowie obejrzeli film edukacyjny oraz symulację komputerową opisującą najnowsze rezultaty obserwacji teleskopowych Wszechświata.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzenie Stacji Naukowej Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach im. Ludwika Kaszowskiego. Stacja pełni funkcję ośrodka naukowo-badawczego. Uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się z obiegiem i transformacja antropogenicznych zanieczyszczeń w obrębie geo-ekosystemów progu Pogórza Karpackiego oraz tworzenia winnic w tym rejonie. Uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń, związanych z pięknem naszego małopolskiego regionu.